TUNJANG SAINS DAN TEKNOLOGI
A)SAINS AWAL KANAK-KANAK
sesuatu peristiwa atau pemerhatian.
e)Meramalkan ialah membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa berdasarkan pemerhatian dan pengalaman yang lalu atau
berdasarkan data.
f)Berkomunikasi ialah menerima, memilih, menyusun dan mempersembahkan maklumat atau idea dalam bentuk tulisan, lisan,
jadual, graf, rajah atau model.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(RPH)
Kelas : Dahlia
Tarikh : 17 Ogos 2022
Masa : 9:30 pagi – 10:15 pagi (45 minit)
Umur : 5 Tahun
Bilangan Murid : 20 orang
Tajuk : Kenali anggota badan !
Tema : Diri Saya
Subtema : Badan Saya
Tunjang Utama : Sains dan Teknologi – Awal Sains
Fokus : (SA 3.0) Menyiasat Alam Hidupan
Standart Kandungan : (SA 3.2) Memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian badan dan deria manusia
Standart pembelajaran : (SA 3.2.1) Mengenal pasti anggota badan
Kesepaduan Tunjang : 1) komunikasi
2) Fizikal dan Estetika
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1) Menyebut bahagian anggota badan dengan betul berdasarkan gambar kad imbasan
2) Menyusun model anggota badan yang hilang dengan betul
3) Menyebut fungsi anggota badan dengan baik
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid sudah mengetahui anggota badan manusia
Kemahiran Berfikir : Menjana idea dan pemikiran logikal
Penerapan Nilai : Sabar, Tekun dan Kerjasama
Bahan bantu mengajar : Komputer riba, model anggota badan dan kad imbasan
Kosa kata : anggota badan dan kad imbasan
LANGKAH/MASA | ISI PELAJARAN | AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN | CATATAN |
SET INDUKSI (10 minit) | Menunjukkan video Lagu Kanak-kanak | Anggota badan | Didi & Friends | 1.Guru menunjukkan video kenali anggota badan kepada murid-murid. 2.Guru meminta murid-murid melihat video tersebut dengan penuh perhatian. | BBM Komputer Riba |
Langkah 1 (10 minit) | Menunjukkan kad imbasan yang mempunyai gambar anggota badan manusia | 1.Guru menunjukkan kad imbasan kepada murid-murid yang mempunyai gambar anggota badan manusia. 2.Guru memberitahu setiap nama anggota badan manusia. 3.Guru menunjukkan gambar anggota badan secara rawak lalu meminta murid-murid menyebut nama anggota badan manusia yang guru tunjukkan tadi. | BBM Kad imbasan |
Langkah 2 (10 minit) | Melengkapkan model anggota badan manusia | 1.Guru menunjukkan model anggota badan manusia di hadapan kelas. 2.Guru mencabut beberapa anggota badan yang terdapat pada model tersebut. 3.Guru meminta murid-murid melengkapkan model anggota manusia itu dengan betul. | BBM Model anggota badan PN kerjasama |
Langkah 3 (10 minit) | Memberitahu fungsi-fungsi yang terdapat pada setiap anggota badan | 1.Guru menunjukkan kad imbasan yang mempunyai gambar anggota badan manusia. 2.Guru meminta setiap orang murid-murid memberitahu fungsi-fungsi yang terdapat pada setiap anggota badan dengan betul. | BBM Kad Imbasan PN Keberanian |
PENUTUP (5 minit) | Bersoal jawab | Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang apa yang dipelajari. |
REFLEKSI :
CONTOH AKTIVITI YANG BOLEH DILAKUKAN
B.MATEMATIK AWAL KANAK-KANAK
c) Memadan bilangan objek dengan simbol nombor.
2.Perbandingan ialah proses mengaitkan dua benda menggunakan ciri tertentu sebagai asas perbandingan.Contoh perbandingan ialah ukuran (panjang-pendek),saiz(besar-kecil) berat (berat-ringan) dan bilangan (banyak-sedikit).
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Kelas : Permata
Tarikh : 29 November 2022 (Selasa)
Masa : 9.00 Pagi-9.30 Pagi (30 Minit)
Umur : 4 Tahun
Bil.murid : 1 Orang
Modul : -
Tajuk : Mari Belajar Nombor 1 hingga 10.
Tema : Asas
Subtema : -
Tunjang utama : Tunjang Sains dan Teknologi (Matematik)
Fokus : (MA2.0) Konsep Nombor
Standart kandungan : (MA2.1) Memahami nombor 1 hingga 10.
Standart pembelajaran: (MA2.1.1) Menyebut nombor 1 hingga 10 mengikut urutan.
(MA2.1.6) Memadankan kumpulan objek dengan nombor.
(MA2.1.7) Menyurih angka
Kesepaduan tunjang : Tunjang Komunikasi
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
1)Menyebut nombor 1 hingga 10 mengikut urutan yang betul.
2)Memadankan kumpulan objek dengan nombor.
3)Menyurih angka dengan betul.
1) Pengetahuan sedia ada: Murid-murid sudah pernah melihat nombor.
Kemahiran berfikir : Menjana idea dan mengaplikasi
Penerapan nilai : Pemikir,berdaya tahan dan mahir berkomunikasi.
Bahan bantu mengajar: Komputer riba, Rainbow Counting Board, Marker dan Lembaran kerja.
Kosa kata : Rainbow Counting Board ,Durian ,Buah-buahan, Satu, Dua, Tiga, Empat, Lima, Enam, Tujuh, Lapan, Sembilan, Sepuluh.
LANGKAH/ MASA | ISI PELAJARAN | AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN | CATATAN |
Set Induksi (5 Minit) | Menyanyi lagu ‘Didi and Friends’ nombor 1 hingga 10 bersama murid. Lirik Lagu: 12345 durian, Mari sama-sama kira buah durian, 6789 biji durian, 10 biji durian. Mari kita bersama-sama, kira buah-buah yang ada, durian,rambutan dan kelapa, Mari mengira bersama (Ulang Chorus) | 1.Guru memasang video lagu nombor 1 hingga 10 ‘didi and friends’ menggunakan komputer riba. 2.Guru meminta murid-murid menyanyi lagu nombor 1 hingga 10 bersama-sama. | BBM Komputer riba PN Mahir Berkomunikasi |
Langkah 1 (5 Minit) | Guru menunjukkan cara bermain Rainbow Counting Board.
| 1.Guru menunjukkan cara bermain Rainbow Counting Board terlebih dahulu sebelum meminta murid-murid bermain.
Cara bermain: 1.Murid -murid diminta untuk memasukkan batang aiskrim mengikut padanan warna dan angka nombor pada board permainan. 2.Kemudian, murid-murid diminta untuk menyurih angka nombor 1 hingga 10 mengikut titik putus-putus pada board permainan
| BBM -Rainbow Counting Board -Marker KB Pemikir PN Berdaya Tahan |
Langkah 2 (10 Minit) | Guru meminta murid-murid untuk bermain Rainbow Counting Board. | 1.Guru mengedarkan Rainbow Counting Board kepada murid-murid. 2.Guru meminta murid-murid untuk bermain Rainbow Counting Board dengan memasukkan batang aiskrim mengikut warna dan angka nombor 1 hingga 10 sehingga siap. 3.Kemudian, guru meminta murid-murid untuk menyurih angka dengan menyambung titik putus-putus pada Rainbow Counting Board menggunakan marker. 4. Murid-murid mendengar arahan dengan penuh perhatian. | BBM -Rainbow Counting Board -Marker KB Mengaplikasi PN Pemikir |
Langkah 3 (5 Minit) | Latihan Pengukuhan Cara: Bulatkan angka nombor mengikut kuantiti objek. | 1.Guru menunjukkan cara membuat lembaran kerja. 2. Guru meminta murid untuk bulatkan angka nombor mengikut kuantiti objek pada lembaran kerja. 3.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. 4. Guru meminta murid-murid untuk menyiapkan tugasan dengan bimbingan guru. 5. Murid-murid mendengar arahan dan menyiapkan tugasan yang diberikan. | BBM Lembaran Kerja KB Menjana Idea PN Pemikir
|
Penutup (5 Minit) | Bersoal Jawab Soalan: Apakah yang kita pelajari pada hari ini? | 1.Guru bersoal jawab semula dengan murid tentang apa yang dipelajari pada hari tersebut. 2.Guru memberikan tepukan dan pujian kepada murid-murid. |
|
REFLEKSI:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Tiada ulasan:
Catat Ulasan